Bratislavské trhy

Autor: Andrej Pandadis | 5.4.2013 o 11:18 | (upravené 5.4.2013 o 11:37) Karma článku: 4,34 | Prečítané:  473x

Predminulú sobotu boli v Bratislave dva veľké trhy – Dobrý trh na Panenskej a (Veľkonočný) Farmársky trh vo Freshmarkete. Obe akcie prilákali značné množstvo ľudí a tak by sa mohlo zdať, že Bratislavčania majú trhy radi.

 

Dobrý trh aj farmárske trhy vo Freshmarkete už majú istú tradíciu a svojich priaznivcov. Prvý je možno viac orientovaný na mestských, mladých ľudí so všetkými tými predajcami ponúkajúcimi knihy, šperky, dizajnérske výrobky , bio-potraviny, orientálne čudnosti na nosenie, či jedenie atď.. Plus je tuším za ideou Dobrého trhu aj oživenie nejakého konkrétneho verejného priestoru napr. aj tým, že sa lokálny predajcovia z danej ulice (Panenská) vyženú na ulicu (idea super, keďže všetci vieme, že verejný priestor u nás je prispaný). Druhý trh sa zas viac orientuje na vidiecku produkciu a tradičné slovenské výrobky – miestne vína, predaj syrov, mäsových výrobkov, medu, umelecko-remeselných výrobkov a samozrejme zeleniny a ovocia.

Čo majú obe akcie spoločné je vytvorenie priestoru pre malý, lokálny a kreatívny biznis. Potiaľ dobré. Problém ale je, že Dobrý trh tu je len pár krát do roka a Freshmarket mimo farmárske trhy pôsobí trošku ospalo (dôvodov, prečo sa inak podľa mňa sľubný projekt doteraz poriadne nerozbehol, je niekoľko – lokalita, kvalitatívna nevyváženosť ponúkaného sortimentu, častá fluktuácia prevádzok, zlá propagácia – o tom možno inokedy).

 

Samozrejme, sú tu aj iné trhy, ale nie je to ono, resp. je to úplne zlé.  Miletička je z veľkej časti obsadená veľkoskladmi, hoci sezónna, od konca jari do konca jesene predávaná zelenina a ovocie,  je to oproti tomu, čo ponúkajú supermarkety super. Tržnicu na Trnavskom mýte neviem posúdiť, nikdy som tam nebol a ani ma to tam neláka, mnohí asi tušia prečo. Trh na Žilinskej bol z počutia že vraj dobrý, ale nie som si istý, či ešte vôbec existuje, resp. či je tesne pred uzavretím.

A zámerne tu nezaraďujem tradičné vianočné trhy v centre, tie s trhom nemajú nič spoločné.

Trh je pre mňa sviatok, radosť, objavovanie, ochutnávanie. Milujem tu atmosféru a výnimočne tolerujem aj ľudskú tlačenku v obmedzenom priestore. Pre nás nakupujúcich je to príležitosť kúpiť kvalitný a výnimočný výrobok, sám seba potešiť a zároveň podporiť lokálny, malý biznis (prácu), čo často má aj širší sociálny benefit. Pre predávajúcich je to dobrý spôsob ako ešte viac zviditeľniť svoj biznis (prácu), inšpirovať ľudí, podeliť sa o svoje schopnosti a um.

Koniec koncov nejde o nič nové a prevratné. Fungovalo to tak celú históriu, aj u nás, pokiaľ to komunisti, ako mnohé iné nezlumpovali a funguje to všade po okolí.

Nádej pre konečne dobrý, stály trh v Bratislave nateraz vzbudzuje projekt novej Starej tržnice, ktorý snáď bude niečo ako dobrý (a) farmársky trh. Budem sledovať a držať palce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Stredoslováci vo zvýšenej miere zomierajú na pády. Nikto nevie prečo

Rakovina hrubého čreva u mužov a prsníka u žien patria podľa údajov Eurostatu na európske pomery k najvypuklejším príčinám úmrtí u nás.

TECH

Vyriešili záhadu Bermudského trojuholníka? Žiadna nie je

Vinu hádžu na netradičné oblaky, ktoré majú fungovať ako vzdušné bomby.


Už ste čítali?