Má byť Škótsko samostatné?

Autor: Andrej Pandadis | 25.8.2014 o 16:35 | Karma článku: 4,46 | Prečítané:  606x

O necelý mesiac, presne 18. septembra budú Škóti v referende na túto otázku odpoveď jednoducho áno alebo nie, a svojím rozhodnutím tak môžu spečatiť vyše 300 ročný osud únie s Anglickom.

Ako sa Škóti rozhodnú je dnes ťažko odhadnúť. Referendum nemá povinné kvórum a volebné právo  majú všetci registrovaní voliči s trvalým pobytom v Škótsku nad 16. rokov ( a to aj vrátane občanov EÚ). Prieskumy naznačujú prevahu odporcov samostatnosti, rovnako tak ale indikujú 10-15 percentnú skupinu nerozhodnutých, a je zrejme že táto skupina rozhodne o konečnom výsledku.

 

Práve o nerozhodnutých voličov sa vedie dnes v Škótsku mohutná kampaň. Na jednej strane hlavná politická sila podporujúca nezávislosť – SNP (Škótska národná strana) na čele s Alexom Salmondom, od roku 2011 vládna strana v Škótsku a nimi vytvorená kampaň „YES“ a na strane podporovateľov únie zoskupenie tradičných politických strán a ich kampaň „Better Together“ (Lepšie spolu). Cameronova vláda v Londýne sa strategicky do kampane moc nezapojuje, a skôr len opatrne vysiela signáli, ktoré majú voličov odradiť od hlasovania za nezávislosť.

Kampaň je cielená na voličov, ktorý nemajú k otázke nezávislosti silno emocionálne nabitý postoj , a skôr ich zaujímajú výhody prípadnej samostatnosti. SNP v princípe stavia prosperitu budúceho štátu na výnosoch z ťažby ropy v Severnom mori. Odhady výnosov sa rôznia (3 až 7 mld libier ročne), ale  predstava je , že Škótsko sa stane ďalšie Nórsko – silný a spravodlivý  sociálny štát financovaný z nerastných zdrojov. SNP zároveň sľubuje zrušenie nepopulárnych daňových zaťažený a poplatkov.

Tu treba pripomenúť, že Škóti sú celkovo politicky dosť vľavo. Od Thatcherovej čias tu Konzervatívna strana moc neboduje a celkovo je tu vytvorené povedomie, že Londýn=Konzervatívci=Angličania a tí sú zodpovední za zničenie škótskeho priemyslu a vnútenie nepopulárnych ekonomických opatrení. Znie to povedome.

 

Na druhej strane, ide o správne namixovanie na jednej strane pocitu hrdosti na „škótskosť“ a jej význam v budúcnosti Británie a zároveň nenápadné vyvolávanie obáv, čo bude ak v silných témach ako je napríklad budúcnosť britskej libry, členstva v EÚ, NATO,  fungovania NHS, BBC, dlhová a penzijná otázka a mnohé iné. Teda, usiluje sa tu vyvolať dojem, že síce by Škóti samostatnosť zvládli, ich vzťah  so zvyškom Británie by sa nenarušil, ale prečo rušiť niečo čo funguje a má svoje o dejinné a politické opodstatnenie.

Zároveň je už dnes Škótsko do značnej miery decentralizované. Od roku 1998 majú parlament a vládu so sumou kompetencií v sociálnej oblasti, daňovej politike, legislatíve a v mnohom inom a táto decentralizácia sa má aj ďalej prehlbovať.

 

Bude zaujímavé sledovať ako to celé dopadne. Škóti majú samozrejme právo na svoj štát, aj keď ja osobne nerozumiem tejto snahe v časoch napätej geopolitickej situácie vo svete, ekonomickej krízy a globalizácie, ktorá nahráva skôr silným hráčom a Veľká Británia, napriek rôznym jej problémom, takým v globálnom merítku stále je.

Ale aspoň nerozhodujú o existencii štátu dvaja politici po záhradách a zámkoch.

Pre dobrý prehľad k téme pozri http://www.bbc.co.uk/news/events/scotland-decides

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.


Už ste čítali?