Parks and recreation - zo života štátnych úradníkov

Autor: Andrej Pandadis | 15.3.2013 o 16:25 | (upravené 15.3.2013 o 17:54) Karma článku: 6,12 | Prečítané:  445x

Parks and recreation - alebo o tom, ako žije štátny úradník v americkom zapadákove a nie u nás a ako sa v americkom zapadákove starajú občania o veci verejné a ako nie u nás

 

“The government is a greedy piglet that suckles on a taxpayer’s teat until they have score, chapped nipples.”

“My idea of a perfect government is one guy who sits in a small room at a desk, and the only thing he’s allowed to decide is who to nuke.”

– Ron Swanson

“The bankrupt government of Pawnee has been shut down all summer so it's been three months of no work, no meetings, no memos, no late nights, nothing. I wouldn't wish it on my worst enemy.”

– Leslie Knope

 

Obaja, Ron aj Leslie, sú štátni zamestnanci pracujúci na oddelení parkov a zábavy miestneho úradu v malom mestečku Pawnee v štáte Indiána, USA (na mape ho hľadať neodporúčam). Ron je libertarián (pozor, nemýliť si s liberálom), nedôveruje vláde a celé oddelenie parkov a zábavy by nechal kludne sprivatizovať. Leslie je hyperaktívna, zanietená úradníčka, ktorá verí v poslanie a povinnosť vlády pomáhať občanom mesta rovnako ako, že najsexi muž na svete je Joe Biden.

Ronov pracovný čas je vyplnený lúštením krížoviek, prácou s drevom a hlavne sabotovaním činnosti úradu. Zo všetkého najviac neznáša akýkoľvek kontakt s občanmi, ktorí od neho niečo chcú alebo si prišli na niečo sťažovať. Koniec koncov,  každý by sa mal byť schopní o seba postarať sám (“Capitalism: God’s way of determining who is smart and who is poor.”). Leslie buduje nové parky, usporadúva festivaly, organizuje zbierky, vymýšľa nové a nové projekty na zlepšenie života občanov mesta. Nič ju neodradí, nič ju nezastaví.

Leslie žije pre svoju prácu (to sa ešte umocňuje potom, čo je zvolená do mestskej rady – jej prvá volená funkcia, za 8 rokov chce kandidovať za prezidentku Spojených štátov) a jej entuziazmus pre prácu vie strhnúť aj jej menej nadšených  kolegov a niekedy dokonca aj Rona, ktorý rešpektuje jej vytrvalosť a húževnatosť ísť za tým, čomu verí.

Leslie rada zvoláva občanov na porady k rôznym projektom na ktorých pracuje. Občania Pawnee sa na nich radi hádajú, s ňou aj medzi sebou navzájom a väčšinou majú na srdci tisíc iných tém, ktoré nemajú problém verejne prezentovať. Jeden príklad za všetky. Mesto sa rozhodlo vytvoriť časovú schránku, v ktorej by mali byť uložené veci, ktoré najlepšie charakterizujú občanov Pawnee a ktorú uložia na 50 rokov pre budúce generácie. Leslie zvolá stretnutie občanov, tí majú samozrejme milión absurdných nápadov (jeden Pawneeec sa pomerne vehementne dožaduje uložiť do schránky román od Stephenie Meyer – Twilight) a samozrejme na ničom sa nezhodnú. Leslie sa nakoniec rozhodne do časovej schránky uložiť záznam z danej schôdze – svedectvo o Pawneecoch, ľudkov to svojráznych ale určite nie ľahostajných voči tomu čo sa okolo nich deje.

V našom zapadákove z tohto nenájdeme nič. Nenájdeme tu Ronov (kto by už len od štátu niečo nechcel), nenájdeme tu ani Leslie (zanietený štátny úradník je oxymoron) a už vôbec tu nenájdeme nejakých občanov, ktorí by sa nebodaj o niečo starali.

Nuž ale Parks and recreation je hlavne skvelá televízna zábava – teda nič viac a nič menej. Vysiela sa od roku 2009 a momentálne beží 5. séria. Seriál mal trošku pomalší rozbeh (producenti v NBC potrebovali náhradu za práve končiaci seriál Office - aj preto, rovnako ako Office, využíva kvázi dokumentárny štýl a hovorenie priamo do kamery), potreboval sa nájsť a postupne obrúsiť motívy aj charaktery, čo sa myslím podarilo. Je to hodne postavené na dobre napísaných a zahratých charakterov Ronových (hrá ho Nick Offerman) a Lesliených (Amy Poehler) kolegov a priateľov - Ann Perkins (Rashida Jones), Tom Haverford (Aziz Ansari), April Ludgate (Aubrey Plaza – mimochodom, Aubrey je neskutočný zjav), Andy Dwyer (Chris Pratt), Chris Traeger (Rob Lowe – ten mal hrať len epizódnu rolu, ale on a seriál si tak neskutočne sadli, že Rob sa stal stabilný člen seriálu) a Ben Wyatt (Adam Scott), ktorí sa radi hádajú, robia si naschvál, riešia si svoje osobné problémy, ale v neposlednom rade sa majú hlavne radi a navzájom sa podporujú.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?